renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Se poate pune dusumea masiva peste parchet masiv

Buna ziua, Ma intereseaza daca se poate pune dusumea masiva peste parchet masiv? Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Pitesti , Arges
vezi si firme constructii Arges

Raspunsuri si comentarii
Stoian a scris:

Părerea mea este că nu se poate pune,lemnul lucrează si tot odată luăm din înălțimea camerei.

ALEXANDRU M a scris:

Am incercat intotdeauna sa pretuiesc lemnul.... mai ales parchetul natur.
Am pledat pentru slefuirea si reabilitarea parchetului ,, vechi,, .... slefuire, si nu vechea raschetare, lacuire si nu ceruire.... Frumusetea parchetului natue, bine reabilitat nu poate fi egalata.
Dar daca doriti sa puneti parchet laminat peste parchet natur, nu sunt de acord... si asta din experienta a 20 de ani cu asemenea lucrari.
La umiditate crescuta coeficientii de dilatare ai parchetului natur, din lemn, sunt mult mai mari decat la parchetul laminat. Fiind strat suport, in termeni comuni, se umfla si pistruge stratul de deasupra, prin aparitia unor cocoase, mucegai, care nu se pot remedia decat prin schimbarea parchetului laminat, scoaterea celui natur, turnarea unei sape flotante, si repunerea altui parchet laminat.
Ca o paranteza, am intalnit cazuri cand datorita increderii ca dupa o deformare a stratului suport de lemn, parchet vechi, s-a asteptat cu mucegaiul in casa si copii s-au imbolnavit de astm.
acum sa trec concret la solutii tehnice:
-scoateti parchetul de lemn si tot ce este dedesupt, pal, umplutura din zgura sau nisip
-turnati o sapa flotanta cu grosimea de 6-8 cm incluzand polistirenul, armatura, folia, si sapa propriuzis
-asteptati sa se suce si apoi montati parchetul laminat
Veti avea un confort sporit si ca termoizolatie si ca fono izolatie daca stati la bloc.

Daca doriti date suplimentare ma puteti contacta pe adresa de mail aduncaalex@gmail.com sau pe telefon 0720088161

Alexandru M

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro