renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Solutii izolare fonica dormitor bloc nou

Buna ziua Caut solutii pentru izolarea fonica a dormitorului dintr-un bloc nou, neizolat fonic, si m-am oprit la pluta. Puteti sa imi spuneti daca ar fi solutia cea mai buna, cam ce presupune montajul( pereti, tavan), ce modele sunt, sau bineinteles daca exista optiuni mai bune decat aceasta. Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 3 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Daca este vorba doar despre o camera, va sugerez sa optati pentru materiale fonoizolante ignifuge, cu capacitate de absorbtie a sunetelor de 100%. Dintre aceste materiale ca recomandam: placi fonoabsorbante din Basotect cu dimensiunile de 615 mm x 615 mm x 40 mm disponibile in variantele cromatice alb sau gri, pret 66,33 ron/buc. O alta varianta (mai potrivita!) ar fi sa izolati peretii si tavanul cu vata minerala de 5 cm (placi sau rola) peste care sa aplicati folie anticondens si apoi placi de bambus sau rigips. Astfel veti obtine izolatie fonica si termica adecvata. Intr-o camera cu izolatie fonica 100% nu va veti putea odihni corespunzator...dar optiunea va apartine.

Marius a scris:

Pentru pluta aveti solutii diferite in fucntie de zgmot. Adica: tapet din pluta sau placi din pluta: pana 25db reducere. Daca sa doresc chiar o izolatie fonica buna trebui sa mergeti pe variante de placi din pluta pentru izolatie fonica.

mirela a scris:

Buna ziua!
apartamenutul are toti peretii si tavanele rigipsate, fara vata izolanta, vecinii de deasupra ma terorizeaza cu trantitul mobilei in cap, nu pot nici noaptea dormi, bubuituri se aud non stop in tavane sufragerie, hol, dormitor. Ce se preteaza mai bine la un bloc din bca din 89? vreau sa izolez tavanele macar sa ma pot odihni noaptea.
Astept sugestii.
Va multumesc!


Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: izolare fonica ,

Taguri:    izolare fonica,    blocuri,    pluta,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro