renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum previn aparitia mucegaiului?

Buna ziua, Ma numesc Flavius si sunt din Braila. Renovam de la zero apartamentul in care urmeaza sa ne mutam. Principala dorinta ar fi eliminarea pe cat posibil a surselor de aparitie a mucegaiului (sotia are afectiuni respiratorii si alergice). In bucatarie si hol este discutia. Pe peretele din bucatarie era mucegai in spatele faiantei - a fost curatata zona si a fost pusa faianta. In rest nu erau urme de mucegai. Ceea ce ne intereseaza : in aceste doua incaperi au fost lipite bucati de linoleum pe pardoseala. Au fost indepartate si am cerut mesterului sa curate adezivul (prenadez) cu care au fost lipite acestea. In bucatarie a curatat jumatate intr-o zi cu bormasina �picamer�, eu fiind de fata. A doua zi cand am venit de la lucru, pe podeaua din bucatarie era turnat materialul pentru uniformizarea gropilor? aparute in urma sapaturilor (apoi urmeaza sa toarne sapa autonivelanta) si am dubii ca a curatat si cealalta parte a bucatariei. A zis ca in hol nu mai curata pentru ca nu este nevoie. De fapt, acelasi lucru l-a afirmat si despre bucatarie, dar noi am insistat sa curate. Intrebarea noastra este, daca acest adeziv cu care a fost lipit linoleumul poate fi o posibila sursa de aparitie a mucegaiului? ne gandim ca acesta nu lasa suprafata sa respire. poate mai sunt si alte motive asociate cu adezivul, nu avem cunostinte in acest domeniu. la bucatarie punem 1/3 gresie (chiar pe o portiune din zona unde credem ca nu a curatat) si in restul camerei punem parchet cu folie de 5mm dedesubt, iar in hol punem parchet cu folie de 5mm dedesubt. va multumim,

Intrebare trimisa de un cititor din - Braila , Braila
vezi si firme constructii Braila



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Pentru a fi sigur ca nu va mai apare mucegaiul, va sugerez sa aplicati in hol si bucatarie o sapa autonivelanta �igrastop�. Se poate folosi in interior/exterior, are particularitati hidroizolante si fono-absorbante. Se poate aplica pe orice tip de suport: caramida, beton, BCA, etc. Va oferim un numar de contact deoarece produsul nu este comercializat in magazine: 0732 125 357. O alta varianta ar fi sa aplicati pe intreaga suprafata a pardoselii (hol, bucatarie) Ceresit CT99, dar am inteles ca se gaseste foarte greu. Nu continuati lucrarile pana nu aplicati una dintre solutiile sugerate! Sper ca v-am putut ajuta.

Flavius a scris:

Buna ziua,
Va multumesc pentru promptitudine.
Doresc, totusi, sa raspundeti la subiectul prezentat de mine. Am senzatia ca ati citit doar primele 5 randuri.
Va multumesc,

Florian a scris:

Adezivul pentru lipirea linoleumului nu este o sursa de mucegai.
Pentru a nu avea mucegai ce trebuie dvs apoi sa faceti dupa renovare: sa aerisiti camera cat mai mult(cu cat aerisit mai des cu atat aveti mai putina umiditatea si bineinteles mucegai), sa va montati o hota puternica.
Mucegaiul apare acolo unde este cel mai rece loc din casa. Daca apartamentul este la parter cel mai bine este sa puneti polistiren extrudat de 5 cm sau mai mic inainte de turnarea sapei. O alta varinta de incalzire a pardoselei este sa va luati incalzire de pardoseala electrica sau pe agent de la centrala etc. Acelasi lucru va recomand sa faceti si daca la apartamentul de sub dumneavoastra nu mai locuieste nimeni (pt ca atunci podeaua devine cel mai rece loc din casa)

Cel de la care ati cumparat apartamentul posibil sa nu fi locuit pe timpul iernii acolo sau era debransat, nu a aerisit zilnic si de aceea a aparut mucegaiul.

Pentru a sta dvs linisitit folositi produsele SIKA pentru impermeabilizari pt ca sunt cele mai bune si de dau pe sapa dvs. mai jos aveti link-ul

Sika ia in considerare intregul proces de etansare impotriva patrunderii apei, pana la cel mai mic detaliu.

"Aplicaţiile tipice pentru etansarea impotriva patrunderii apei sunt la structuri din subsol pentru cladiri, tuneluri si alte constructii. Sika furnizeaza de asemenea solutii speciale pentru rezervoarele de apa menajera si centrale de tratare a apei menajere uzate. "

rou.sika.com/ro/solutions_products/02/02a015.html

Flavius a scris:

Va multumesc pentru raspuns,

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: Mucegai si condens ,

Taguri:    renovare apartament,    solutii impotriva mucegaiului,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro