renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum pot recunoaste o sticla four season la un geam termopan? Merge metoda flacar

Buna ziua. As dori sa stiu daca pot recunoaste o sticla four season prin aceaiasi metoda cu flacara ? Problema mea o constituie condensul abundent din sezonul rece, prezent pe geam si tocurile geamului intr-un balcon . Mentionez ca am tamplarie rehau cu geamuri 4 season + float, cu feronerie roto nt la un balcon izolat ce comunica cu sufrageria, aceasta avand geamuri clasice de lemn. Am o indoiala privind calitatea geamului termopan de la balcon si ptr ca la testul cu flacara nu am constatat prezenta nuantei roscate la a 2 a flacaruie. Va rog sa-mi indicati d-voastra o metoda prin care pot verifica acest aspect . Mentionez ca am la dormitor si baie geamuri termopan low-e de la o alta firma care au trecut cu brio testul cu flacara , si nu fac nici un pic de condens, desi dau intr-un blacon neizolat si cu geamuri crapate si prinse in cornier de acum zeci de ani prin care bate vantul ca la el acasa,e ger de ingheata apa mai intra si zapada. Va spun aceste lucruri deoarece nu-mi pot explica de ce unele geamuri fac condens de curge apa siroaie iar altele nu , firmele contractate fiind diferite. Va multumesc anticipat ! Cu stima , R. Camelia

Intrebare trimisa de un cititor din - Arad , Arad
vezi si firme constructii Arad



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Daca ati facut testul pe cele doua tipuri de sticla si rezultatele au fost diferite, posibil ca una dintre firme sa nu utilizeze cu adevarat materialele cu anumite calitati; posibil ca si ei sa le fi cumparat de la un producator care le-a garantat calitatea, sau cu buna stiinta folosesc alte materiale si argumenteaza clientului ca au anumite caracteristici. Odata lucrarea facuta, ferestrele montate, nu aveti decat doua variante: a)stergeti fereastra ori de cate ori apare umiditatea si o pastrati asa cum este; b) stergeti ferestrele periodic atunci cand apare condensul si la primavara adresati-va celeilalte firme sa va izoleze din nou balconul.

radu camelia a scris:

Buna ziua. Cum pot argumenta firmei care a folosit materiale de calitate slaba acest lucru?Ma refer la sticla de geam four season care la testul cu flacara nu prezinta modificarea de culoarea rosiatica asa cum apare la alte geamuri de la o alta firma. Este testul cu flacara facut de mine suficient ? Sau sunt altele pe care le pot face eu sau ei ? In baza carui temei legal pot denunta acest lucru si solicita remedierea?
Va multumesc anticipat! Cu stima , R . CAMELIA

Elena V. a scris:

Acum este iarna, iar ferestrele din locuinta suporta aceeasi temperature la exterior. Chemati-i sa vada diferenta, fara sa interveniti in vreun fel asupra nicunei ferestre din locuinta. Astfel, vor vedea "pe viu" diferenta de calitate.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termopane ,

Taguri:    sticla four season,    condens,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro