renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Pret si recomandare marca polistiren pentru o lucrare de 300 mp

ma intereseaza sa stiu cam cat ma costa sa-mi izolez exteriorul unei case, aproximativ 300mp. ce termosistem recomandati pentru aceasta lucrare?

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 1 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Nicolae a scris:

Un element important il reprezinta materialul din care este realizata casa: lemn, beton, caramida, etc. Un perete din BCA cu grosime standard, de 25 cm poate fi izolat cu vata minerala bazaltica de 10 cm pe care se fixeaza: adeziv, dibluri, plasa de armare, tencuiala exterioara, lavabila de exterior obtinandu-se un coeficient termic de 0,267 W/mpK. 100mp de imobil izolat cu aceste material este foarte eficient, este ignifug, dar implica si costuri de 1300-1600 euro; mai scump ca termoizolarea cu aproximativ 700 euro. Daca preferati polistiren expandat de 10 cm, recomandat ar fi insa de 15 cm( diferenta de pret nu este mare!!) si cu aceleasi acesorii ulterioare: adeziv, dibluri, plasa armare, tencuiala exterioara, vopsea lavabila de exterior. O alta comparatie relevanta ar fi: 10cm patrati cu vata de sticla= 50lei/mp~ 10cm cu polistiren= 15 sau 18 lei/mp. Personal, as alege varianta cu vata minerala de 10 cm, fiind constructive noua, sa fie durabila si realizata cu materiale ignifuge.

Mehedintiu Alin a scris:

Eu mers pe mana mesterilor si mi-am izolat cu materiale de la Adeplast. Lucrarea e facuta de ceva vreme si sunt foarte multumit. Ca si costuri poti intra la ei pe site si gasesti acolo un calculator, as lasa linkul dar nu cred ca este acceptat. In functie de grosimea si tipul materialului iti poti face un calcul estimativ. Acum se foloseseste in general polistiren expandat EPS80 de 10 cm.

Florin a scris:

Cel mai bun in domeniu este Adeplast pt polistiren si adezivi de exterior
Polistiren cu grosime de 10 cm densitate EPS80
Pret 60 lei la gata la decorativa
0745490123

Georgeta Sandu a scris:

Pentru vata minerala ce adeziv recomandati sa folosesc?

Camil a scris:

Mineralwood Kleber am folosit la izolatia casei si sunt foarte multumit, meseriasul a spus ca se lucreaza foarte bine


Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    izolatie casa,    preturi,    sfaturi,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro