renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum sa imi fac o terasa de gradina din lemn?

As dori sa imi fac singura o teresa de lemn in gradina casei mele care acum este toata numai cu gazon. Imi place foarte mult cum arata terasele de lemn itr-o gradina cu mult gazon datorita contrastului existent intre culoarea lemnului si verdele gazonului. Cum m-am gandit eu sa imi fac aceasta terasa: iau cativa patrati (profil patrat de 10 cm ) si ii fac chenarul apoi mai pun la 1 metru fata de chenar in cruce tot catre din acestea patrate. Umplu cu nisip spatiile din cadrul de lemn format. Apoi iau cherestea mai groasa de 3 cm si o prind cu holsuruburi de cadre la o distanta de 1 cm una de alta. Cheresteaua ma gandesc sa fie lata in jur de 15 cm . Toate elementele o sa le dau cu lazura nuanta de stejar iar materialul folosit la toata terasa este brad. Credeti ca pot face aceasta terasa in gradina? Gresesc cu ceva?

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 4 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

E cam complicat ce va doriti, sau nu inteleg eu bine din explicatiile dumneavoastra ce vreti concret sa faceti...
Va sugerez sa faceti un foisor hexagonal cu latura de 1,5 m, care va aduce un plus de farmec gradinii dumneavoastram dar si o utilitate mai mare

Nume a scris:

Terasa pe care sa pun niste scaune si o masa, asta vreau. Adica podeaua de la terasa sa nu fie din beton ci sa fie din lemn exact asa cum v-am deschis fara acoperis gardut sau alte elemente . Imaginea pe care vreau sa o obtin este ca un "ponton de lemn " in mijlocul unei gradini verzi. Pentru acoperis o sa pun o umbrela mare pt ca primavara si toamna vreau sa ajunga soarele la noi pe terasa. Acum intelegeti ce vreau ? se poate face cum dorim noi?

Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Este simplu, functie de perimetrul dorit si ca forma si dimensiuni, turnati niste 'picioare' , 25x25 de beton , adancime in pamant 30 cm, deasupra solului 25 cm, si pe acestea montati structura terasei, o poditi si veti avea ceea ce doriti.

Adela a scris:

Buna ziua,

Imi puteti spune cam ce tip de lemn ar fi potrivit pentru o terasa din lemn?

Multumesc

Cristiana a scris:

Buna Adela,

Chiar avem scris un astfel de articol pe care te invit sa il citesti si care sper sa te ajute cu informatiile de care ai nevoie.

http://www.renovat.ro/tipuri-de-materiale-pentru-terasele-din-lemn-p-264/

Stefan Pop a scris:

PUteti vedea la Doxar (doxar.ro/foisoare-din-lemn/) niste modele de foisoare din lemn, imi place mult ideea dvs, e simpla si practica;)

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: Curte si gradina ,

Taguri:    terasa lemn,    gazon,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro