renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cu ce materiale pot sa izolez peretii si acoperisul unei mansard?

am o casa conatruita din caramida,iar masarda este construita din scandura iar pe exterior este invelita cu tabla. acoperisul este invelit cu tabla zincata fara folie pe astereala sub tabla.intrebarea mea este.cu ce materiale pot sa izolez peretii + acoperisul??. am vazut ca dati multe sfaturi pe intelesul tuturor. as fi foarte bucuros daca primesc raspuns de la dumneavoastra.infunctie de rspunsul primit m-as apuca de lucru.era sa uit.spatil vreau sa fie de locuit.va multumesc mult.

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 4 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Vasile N. a scris:

Pentru a realiza o lucrare de calitate si eficienta, este indicat sa aplicati imediat sub tabla o folie hidroizolanta cu scopul de a evita aparitia condensului sau eventuale infiltratii de apa in timp. Daca distanta dintre capriori este mare, este bine sa realizati niste structuri din lemn/sipci pentru aceste spatii pe care sa aplicati folia. Dupa aplicarea foliei, se recomanda sa asezati un strat de vata de sticla, sau bazaltica (ce se comercializeaza in rulouri sau placi). Taierea acestui material trebuie realizat cu 2-3 cm mai mare decat suprafata, pentru a reusi captusirea perfecta a tuturor spatiilor. Peste vata bazaltica trebuie sa aplicati o membrana impotriva vaporilor care se lipeste etans pe margini cu benzi dublu adezive si cu sipci la imbinarea cu peretii casei. Dupa aplicarea acesteia se poate face un suport din rigips sau din scandura(dupa preferinta) pentru a avea un tavan estetic.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    case cu mansarda,    tabla zincata,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro