renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum as putea combina culorile intr-un living?

Cum pot combina culorile intr-un living de 4m latime;5,70 lungime;2,80 inaltime... As vrea canapeaua sa fie totusi de o culoare mai inchisa: gri/negru/maro/verde etc (de preferat gri sau verde)iar parchetul si usile tot spre o nuanta mai inchisa.Cum as putea sa le combin,daca as opta la una dintre cele patru nuante pentru canapea,ma refer la tot: parchet,usi,ferestre,pereti,draperie,mobila,covor..va multumesc!

Intrebare trimisa de un cititor din - Navodari , Constanta
vezi si firme constructii Constanta



Raspunsuri si comentarii
Vasile N. a scris:

Pentru a amenaja un interior elegant si relaxant, va puteti orienta spre alegerea unei culori dominante, in proportie de 60%, o alta complementara 30% si 10% elemente decorative. Daca preferati nuantele de gri, puteti alege ca parchetul sa fie gri deschis, usile o nuanta mai inchisa, iar canapeaua un gri fier. Langa acestea, puteti vopsi peretii in verde pal, sau un perete alb si ceilalti verde pal. In privinta perdelei, aceasta poate fi alba, din material delicat(organza sau combinatie intre in si polyester) care sa cada in falduri bogate. Draperiile pot fi un verde mai inchis decat cel al peretelui, dar din material lucios, uni. In privinta covorului, va sugeram un model modern, combinatii de linii fanteziste in culorile verde(inchis si deschis), gri, negru si alb sau doar combinatii de gri, negru si alb. Pentru completarea amenajarii puteti opta pentru elemente decorative:perne decorative (verde, alb, gri inchis), lampadar verde sau gri, vase decorative, statuiete, etc. Pentru ca livingul este spatios, va sugeram ca pe un perete sa amplasati un tablou cu rama neagra.

Tefeleu Madalina a scris:

Buna ziua,

Urmeaza sa-mi decorez garsoniera dubla(45mp2,o camera mica+living open space cu bucataria) si vreau sa fie alb-negru, 10% accesorii violet.

M-am gandit asa:
alb-culorea dominanta sa fie reprezentata prin pereti si parchet(sa dea impresia de mai mult spatiu,avand in vedere ca e garsoniera)
negru-mobilier(pat, canapeaua din living,masuta, dressing cu oglinzi)
violet-sub forma de accesorii...

Baia vreau sa fie colorata(alb cu violet, sau gri deschis cu violet, violetul culoarea predominanta).

Intrebarea este:credeti ca am prea mult alb daca aleg si parchetul alb? As putea inlocui cu un gri deschis parchetul...(dar atunci ar mai aparea o a 4-a culoare :)
Si bucataria o sa fie tot cam alba(aragaz, frigider..)la mobila de bucatarie inca nu m-am gandit...

Astept sugestii.

Multumesc.

O zi frumoasa,






Vasile N. a scris:

Nuantele pe care doriti sa le folositi sunt frumoase si vor garanta o amenajare in stil modern. In privinta alegerii parchetului va recomand sa alegeti in primul rand un parchet cu clasa de rezistenta ridicata, clasa 4 sau 5 pentru ca trebuie sa fie in primul rand rezistent la trafic, nu numai frumos. In bucatarie va recomand sa alegeti marca �AquaStep� pentru ca este rezistent la apa si trafic intens. In living puteti alege acelasi tip de parchet sau o alta nuanta deschisa (pin nordic, artar natur). Pentru intreaga locuinta nu va recomand sa alegeti parchet alb, deoarece la un moment dat va fi obositor. Incercati o nuanta deschisa, dar neutra, care va echilibra celelalte culori din incapere si nu va avea un impact vizual negativ.

MARIA a scris:

Buna ziua, urmeaza sa-mi amenajezi bucataria si livingul care este open space, peretii sunt albi, iar mobila de bucatarie partea de jos gri piatra si partea suspendata alba(mat), dar nu stiu cum sa fie livingul.Multumesc ptr raspuns

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: amenajari interioare ,

Taguri:    combinatii culori living,    nuante inchise,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro