renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum pot prinde o oglinda pe un perete placat cu rigips?

Buna ziua, Am o oglinda pentru baie pe care as vrea sa o prind pe perete. Problema este ca acel perete este placat cu rigips. Intrebarea mea este daca exista suruburi speciale pentru rigips. Cum se numesc si de unde le pot cumpara? Multumesc


Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Placa de rigips este montata pe peretele de sustinere care poate fi facut din: caramida, boltari, placa de beton, etc. Pentru prinderea oglinzii va trebui sa folositi bolturi mai lungi, care sa patrunda prin rigips si sa se fixeze in peretele suport realizat din materialele mentionate anterior. In cazul dvs. bolturile trebuie sa fie de 8-12 cm, astfel incat fixarea sa fie sigura. Bolturi de acest tip se gasesc in magazinele ce comercializeaza accesorii destinate amenajarilor interioare, magazine cu materiale de constructii sau cele cu fierarie (cuie, suruburi, etc) Pentru montare va sugerez sa utilizati un pistol special care percuteaza peretele astfel incat lucrarea sa fie sigura si estetica. Fixarea oglinzii se face in 4 pucte de sustinere.

Alexandru a scris:

Puteti fixa oglinda foarte simplu.
Exista in magazinele cu materiale de constructii, piese destinate acestui scop.
Comun vorbind, le spunem "melci" pentru rigips, si sunt din metal sau plastic. Va recomand din plastic.
acesti "melci" au la exterior un varf autoforant si un filet cu pas mare, iar la interior un orificiu in care se infileteaza holtzsurubul de fixare a oglinzii.
Cum se monteaza?
- trasati pe rigips locurile de ancorare
- infiletati "melcii" cu surubelnita in rigips
-fixati oglinda cu holtsuruburi in piesele fixate.
Spor la treaba !!!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: rigips , oglinda ,

Taguri:    oglinda,    rigips,    pereti falsi,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro