renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Pot folosi polistiren extrudat la izolarea interioara?

Buna ziua! Locuiesc intr-un apartament amplasat la o extremitate a blocului, etaj 4 din 6. O parte exterioara este orientata spre nord si are 13 m, iar cealalta, spre est, avand 6 m. Probleme: foarte frig (desi-odata, ca test- in camera am ridicat cumva temperatura la 23-24 grade, partea corpului orientata spre pereti cam ingheata; nu pot explica prea bine, insa este un flux de aer rece dinspre pereti spre interior), apoi a aparut mucegai pe pereti. Blocul este construit din cadre din beton de 50cm grosime, insa, nu inteleg de ce, unii (cam toti) peretii au niste nise. (spre ex., daca peretele ext. al unei camere are 260cm, acesta prezinta o nisa de 200x200cm, care contine si fereastra. grosimea peretelui in acea nisa este de 20cm). Camera din coltul blocului este cea mai rece; nu creste temp peste 20, orice as face, la care se adauga fluxul inghetat de care am vorbit (are si un balcon neinchis). din diferite motive, nu se poate efectua izolarea intregului bloc, iar individual este mult prea scump pentru mine. am schimbat usa balconului si fereastra camerei cu unele noi, rehau geneo, am schimbat calorifere, punand dimensiuni maxime pt peretii respectivi. rezultat - zero. intentionez sa izolez-interior-peretele camerei si sa inchid balconul. Am citit aici intrebari si raspunsuri si am observat ca recomandarile sunt de polistiren expandat de 8-10cm. de ce nu extrudat, care reduce dimensiunea si, implicit,pierderea spatiului camerei? Din cate am inteles, curat tot, pana la placa de beton, spal anti-mucegai! apoi? Aplic tencuiala sau direct adezivul polistirenului? Pot aplica extrudat de 3 sau 4cm pe zidul de 50cm si expandat de 10 in nisa unde peretele are 20 cm? In privinta camerei cu balconul deschis, pe care vreau sa il inchid, mai este necesara o izolatie interioara-dupa inchidere? cred ca da, deoarece balconul este mai mic decat peretele camerei, nu? sau? daca textul de mai sus este prea lung pentru site, va rog, putem dialoga in privat, pe adresa mea, unde as putea

Intrebare trimisa de un cititor din - Brasov , Brasov
vezi si firme constructii Brasov



Raspunsuri si comentarii
Vasile N. a scris:

Da, singura varianta posibila ar fi aceea de a izola pe interior. Puteti folosi polistiren extrudat, este mai rezistent la socuri mecanice. Si, asa cum ati mai citit, este bine sa radeti pana la placa de beton toata incarcatura. Se aplica o amorsa pentru curatarea peretelui, dupa care se lipeste cu adeziv special polistirenul (preferabil de 5). Daca doriti, puteti monta si cateva dibluri, din loc in loc, pentru siguranta. Se pune plasa de constructie si se aplica un strat de tinci(tencuiala mai fina). Peste acesta se aplica un strat de tencuiala, amorsa si lavabil pentru finisaj. Aveti grija la etansiezarea perfecta cu spuma poliuretanica a legaturilor dintre polistirenul de pe perete si ferestre, usi. Acelea sunt spatii care permit transfer de caldura. In cazul in care aveti mucegai pe pereti, dupa razuire aplicati o data sau de doua ori solutie antimucegai pentru eliminarea acestuia. Fireste ca si balconul trebuie izolat, desi puneti termopan. In nisa/nisele in care doriti sa puneti si polistiren expandat peste extrudat, poate ar fi mai economic daca ati pune un strat de vata de sticla peste zid, apoi sa aplicati polistirenul extrudat. Este mai economic si rezultatul ar fi acelasi in privinta izolarii acelor zone. Poate ar fi bine sa aplicati, in zonele cu acele nise unde a aparut mucegaiul, vopsea lavabila de interior antimucegai. Sunt mai multe marci de acest gen: �Sticky�, �Neomatt�, �Emex�.

Mihai Manole a scris:

Buna ziua! Izolatia interioara se poate face doar cu bariera de vapori. Montand izolatia, peretele de sub izolatie va fi racit (izolat de izolatia termica). Daca trec vaporii din zona calda, acestia vor condensa pe peretele racit. Pentru a nu avea probleme de mucegai, exista placi aluminiu-poliuretan-aluminiu. Poliuretanul are coeficientul de izolare termica de doua ori mai bun decat polistirenul (lambda poliuretan 0.016 (λ)W/mK fata de 0.032 (λ)W/mK... adica echivalent 3cm poliuretan ar fi 6cm polistiren) Placile avand pe ele folie de aluminiu, nu vor lasa sa treaca vaporii si sa condenseze. Pentru a etansa imbinarile dintre placi exista banda de aluminiu. La final se tencuieste cu un adeziv (gen Knauf Renti sau Termo universal si plasa) si se finiseaza cu glet. Eu asa am facut si a iesit perfect.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    izolatie interioara,    izolare bloc,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro