renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Daca voi incalzi camera voi scapa de mucegai?

Pe exterior am polietilena de 4 cm ,peretele este din boltari din ciment cum erau mai demult.Camera este neincalzita ,daca o incalzesc ,scap de mucegai ? Daca as mai pune inca un polietilen de 4 pe interior as rezolva? Inainte n-am avut mucegai ,doar de cand am pus fereste termopan si am dat pe pereti cu lavabil.

Intrebare trimisa de un cititor din - Oradea , Bihor
vezi si firme constructii Bihor



Raspunsuri si comentarii
Alin Florescu a scris:

inseamna ca aveti multa umezeaza in acea camera si trebuie sa aerisiti, nu mereu scapati de mucegai daca incalziti. cel mai bun mod de as scapa este sa reduceti umezeaza in camera.

puteti da drumul la caldura usor (ca sa mariti evaporarea) si sa aerisiti cate 1 ora zilnic.

incercati sa gasiti sursa care aduce umezeala in acea camera si sa o elimintai. daca nu sta nimeni in camera si usa este inchisa ar trebui sa nu aveti umezeala.

sarbatori fericite!

Alexandru,SC Perodicom SRL a scris:

Mucegaiul apare in conditii de umiditate foarte mare, si caldura la interior prin condensarea vaporilor, pe zonele mai reci ale peretilor.Aparitia mucegaiului, se extinde nu numai ca suprafata dar si ca profunzime, micsorand calitatile termoizolante ale peretilor.
Rezolvarea problemelor tine de stabilirea cauzei umiditatii din camera. Nu cred ca este numai respiratia, cred ca si gatitul, aburul din bai, sau uscatul rufelor in camera.
Inlaturati sursa de umezeala, aerisiti cat mai mult si veti scapa de probleme.
Exista si solutii tehnice eficiente dar destul de scumpe.
Alexandru, [email protected]

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: Mucegai si condens ,

Taguri:    camera neincalzita,    solutii impotriva mucegaiului,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro