renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Idei despre cum se poate zugravi o sufragerie cu mobila maro inchis

Buna ziua, Am o sufragerie micuta, parchetul este mahon, canapeaua maron inchis. Mobila urmeaza s-o achizitionez, am vazut ceva modern cu accente moderne si intentionez sa merg tot pe o nuanta de mahon. Vreau sa zugravesc peretii si aici este dilema. Va rog sa ma ajutati. Ma gandesc sa incerc cu un perete vernil si ceilalti galben pai, sau o combinatie de violet cu galben, sau un joc de nuante de portocaliu... Multumesc anticipat!

Intrebare trimisa de un cititor din - Drobeta-Turnu Severin , Mehedinti
vezi si firme constructii Mehedinti



Raspunsuri si comentarii
Florin a scris:

Amenajarea unui interior al unei camere din locuinta se va face in functie de preferintele coloristice si de designul pe care doriti sa-l evidentiati. In cazul sufrageriei, sa nu uitam ca acesta este spatiul in care va petreceti o mare parte din timp, va intalniti cu prietenii sau in care va petreceti cateva momente din zi, dedicate odihnei, lecturii, etc. Acestea sunt motive intemeiate pentru care trebuie sa realizati un design elegant dar nu pretentios, un spatiu intim si placut.
Daca aveti deja mobila in culoare maro inchis, pentru pereti trebuie sa va orientati spre alegerea unor nuante deschise. O culoare potrivita este albul, clasicul alb care va pune in evidenta mobilierul. Daca in camera aveti lumina solara pe parcursul intregii zile, puteti aplica o culoare neutra, ca de exemplu ocru. O culoare potrivita pentru pereti este galben pai sau oranj cald ce vor deschide camera oferind impresia de amplitudine si luminozitate in interior.
Pentru realizarea unui design modern, puteti folosi doua nuante apropiate: galben pai cu ocru. In acest caz peretii opusi luminii naturale vor fi vopsiti cu galben pai, iar ceilalti cu ocru. Astfel puteti crea o atmosfera intima, ajutati fiind de lumina diurna ce se reflecta in peretii usor mai inchisi la culoare, care seara vor capata reflexe elegante in lumina artificiala a lustrei, veiozei. Pentru a crea o atmosfera vesela in interior, vopsiti doi sau trei pereti cu oranj pal iar tavanul si al patrulea perete cu alb.
In aceste cazuri veti realiza prin culorile mobilierului si al peretilor procentul de 60% din cromatica de interior, un alt procent de 20% se realizeaza din coloritul perdelelor si draperiei, urmand ca 10% sa completati cu alte elemente decorative in alte culori. O amenajare de succes presupune folosirea a doua culori de baza in amenajare; in cazul de fata maro inchis (mobilierul), galben, oranj, alb sau ocru (peretii). Evitati utilizarea culorilor tari si a unor tonuri puternice de culoare, care vor inchide spatiul! Este suficienta nuanta inchisa a mobilierului.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: amenajari interioare ,

Taguri:    parchet mahon,    mobila moderna,    zugraveli colorate,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro