renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum se prinde corect polistirenul de fundatie?

Buna ziua, Am o intrebare despre izolarea exterioara a casei si a fundatiei. 1-fundatia a fost izolata pana la talpa cu membrana bituminoasa lipita la cald si apoi cu membrana cramponata deasupra. Partea de deasupra de sol pana la zidarie a fost apoi izolata cu placi de polistiren extrudat de 3 cm. Problema mea este felul in care a fost prins acest polistiren de fundatie. Mesterul nu a folosit adeziv ci doar o gramada de suruburi de beton cu capat din acela cu rozeta. Sunt indeajuns acele cuie sau trebuie dat tot polistirenul jos si lipit cu adeziv de la inceput? Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Caracal , Olt
vezi si firme constructii Olt



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Mesterul a procedat corect. Nu exista posibilitatea desprinderii acesteia de suport

Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Elena are dreptate, din punct de vedere mecanic diblurile asigura fixarea... dar regulile sun reguli, bazate pe eficienta, aplicarea adezivului este foarte importanta, pentru ca in afara de o fixare de baza, asigura imposibilitatea circulatiei aerului rece intre elevatie si polistiren, reducand substantial calitatile termoizolatiei.
De regula pe socluri fixarea polistirenului trebuie sa asigure si o eventuala placare in viitor, chiar cu piatra de placat si o rezistenta mecanica superioara.
Asta inseamna urmatoarele operatii obligatorii pentru izolatia soclului:
-aplicarea pe soclu cu adeziv a polistirenului extrudat
-fixarea cu diblii de polistiren
-aplicarea de plasa suda ta de 4 mm
-fixarea plasei cu conexpanduri in betonul elevatiei
-tencuirea clasica a elevatiei
In acest mod puteti sa rezolvati trei probleme:
-o buna termoizolatie
-o rezistenta mecanica deosebita pentru ca soclul cladirilor este supus, fiind jos, unor dese lovituri.
-posibilitatea placarii cu placaj din orice fal de piatra sau imitatii.
imi permit sa formulez o parere, mesterul a fost "mester"
daca doriti sa rezolvam aceasta problema ma puteti suna.
tel.0720088161

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    fundatie casa,    prindere polistiren,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro